اتوماسیون یا Automation چیست

لغت اتوماسیون (Automation) که از زبان یونانی برگرفته شده است به معنی خودفرمان است که طی آن انجام عملیات مدیریت و هدایت امور صنعتی یا تولیدی توسط رایانه و تجهیزات الکترونیکی صورت می گیرد. در دنیای رایانه و نرم افزار، اتوماسیون درواقع به سیستم های نرم افزاری گفته می شود که امور مروبوط به مدیریت پرونده های کاغذی توسط آن و سخت افزارهای رایانه ای مورد نیاز انجام میگردد و تمام امور به صورت یکپارچه و مکانیزه انجام می پذیرد.

اتوماسیون و دنیای مدیریت سریع و هوشمند

در دو دهه گذشته پیشرفت تلکنولوژی و نرم افزار با سرعت بسیار بالا باعث شد تا بخش عظیمی از امور زندگی و انسانها توسط رایانه و نرم افزار کنترل گردند. با ورود نرم افزار های مبتنی بر بانک اطلاعاتی به رایانه ها و تلفن های همراه، کنترل و مدیریت مشاغل از سیستم کاغذی و سنتی به سیستم های اتوماسیون و نرم افزاری انتقال پیدا کردند. چرا که این امر علاوه بر سهولت مدیریت و سرعت بخشی به عملیات ثبت پرونده ها، باعث گردید تا دقت و راندمان مدیریت مشاغل به شکل قابل توجهی رشد کند. همچنین استقبال کاربران و فراگیر شدن استفاده از اتوماسیون ها در مدیریت سازمان ها باعث گردید تا مهندسان نرم افزار همواره به فکر هوشمند سازی و اضافه کردن امکانات بیشتر و جامع تر برای آنها باشند. این هوشمند سازی می تواند گاه استفاده از سیستم های سخت افزاری جانبی باشد یا گاه سیستم های اطلاع رسانی بهتر مانند سرویس های پیامک و … . برخی از این اتوماسیون ها می توان به اتوماسیون پزشکی، اتوماسیون حسابداری و اتوماسیون اداری اشاره نمود.

یکپارچه سازی اطلاعات در اتوماسیون

شاید یکی از دغدغه های مدیران عصر امروز جمع آوری تمام اطلاعات سیستم کاری خود در یک پایگاه اطلاعاتی باشد. به طوری که مثلا اگر در یک سازمان ده ها کاربر در حال ثبت اطلاعات مشتریان و مراجعین خود باشند. این ضرورت پیش خواهد آمد که این داده ها در یک فضای امن و یکپارچه سازماندهی گردد. یکی از وظایف اتوماسیون ها در واقع همین امر می باشد. در این بین شرکت هایی مانند مایکروسافت، ارواکل، مای اس کیو ال با ارائه راهکارهای ارزشمند خود توانسته اند این بخش از نیاز های مهندسان نرم افزار را تامین نمایند برای همین منظور امروزه بسیاری از سایتها، سازمان هایی که از اتوماسیون نرم افزاری برای سیستم مدیریت خود استفاده میکنند اطلاعات خود را در این پایگاه داده ها ذخیره سازی می نمایند.

امنیت اطلاعات

برای برخی سازمان ها و مرکز تجاری همچون پزشکی، فروشگاهی، شرکتی و … مهم است که دسترسی به داده های خود و اعتبار سنجی کاربران به چه صورت انجام می پذیرد چرا که برخی داده ها شامل صورتحساب و اطلاعات خصوصی کاربران و مشتریان محسوب می شود. اتوماسیون های نرم افزاری جدید حفظ داده ها هم از نظر سرقت و هم از نظر نگهداری صحیح در رایانه ها از دغدغه های اصلی به شمار می رود. بنابراین مدیران مراکز می توانند با اعتماد کامل به سیستم اتوماسیون فعالیت های خود را گسترش داده و به فکر ایده پردازی و خلاقیت های بعدی باشند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *